Πρόγραμμα δράσεων των ΚΕ.ΦΙ. του μηνός Ιανουαρίου

Πρόγραμμα δράσεων των ΚΕ.ΦΙ. του μηνός Ιανουαρίου 

Το Tμήμα Κοινωνικής Πολιτικής & Ισότητας (Γραφείο Υποστήριξης Τρίτης Ηλικίας) του Δήμου Περιστερίου ανακοινώνει το πρόγραμμα δράσεων Κέντρων Φιλίας (ΚΕ.ΦΙ.), πρώην ΚΑΠΗ του μηνός Ιανουαρίου:

 

1. Επίσκεψη στην έκθεση του αεροδρομίου «Ελ.Βενιζέλος».

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

7ο ΚΕ.ΦΙ.

Παρασκευή 11/1/2019 &

Δευτέρα 14/1/2019 &

Τρίτη 15/1/2019


2ο ΚΕ.ΦΙ.

Τετάρτη 16/1/2019 &

Πέμπτη 17/1/2019


1ο ΚΕ.ΦΙ.

Παρασκευή 18/1/2019 &

Δευτέρα 21/1/2019


6ο ΚΕ.ΦΙ.

Τρίτη 22/1/2019 &

Τετάρτη 23/1/2019


5ο ΚΕ.ΦΙ.

Πέμπτη 24/1/2019 &

Παρασκευή 25/1/2019


3ο ΚΕ.ΦΙ.

Δευτέρα 28/1/2019 &

Τρίτη 29/1/2019


9ο ΚΕ.ΦΙ.

Τετάρτη 30/1/2019 &

Πέμπτη 31/1/2019

 

Ώρα αναχώρησης: 8:30 πμ

Ώρα επιστροφής :  15:30 μμ

 

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

1.ΚΟΠΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗΣ ΠΙΤΑΣ


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

ΩΡΑ

9ο ΚΕ.ΦΙ.

Δευτέρα 21/1/2019

10 πμ

7ο ΚΕ.ΦΙ.

Τρίτη 22/1/2019

9.30 πμ

1ο ΚΕ.ΦΙ.

Τετάρτη 23/1/2019

10.30 πμ

2ο ΚΕ.ΦΙ.

Πέμπτη  24/1/2019

9.30 πμ

8ο ΚΕ.ΦΙ.

Παρασκευή 25/1/2019

10.30 πμ

6ο ΚΕ.ΦΙ.

Τρίτη 29/1/2019

11.30 πμ

5ο ΚΕ.ΦΙ.

Πέμπτη 31/1/2019

10.30 πμ

 

β) Το 1ο Τμήμα ΚΕΦΙ πρόκειται να πραγματοποιήσει εκδήλωση με θέμα

¨Αφιέρωμα στις χαμένες πατρίδες¨, την Τετάρτη 30/1/2019 και ώρα 10.30 πμ.

                            

 

ΟΜΑΔΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ  ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

1.Ομάδες θεραπευτικής γυμναστικής

(Οι ομάδες θεραπευτικής γυμναστικής γίνονται από τους Φυσιοθεραπευτές του Τμήματος).

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
1ο

Κάθε Τρίτη

&

Κάθε Παρασκευή(στο Άλσος Περιστερίου)

9-10 πμ

                        

                          &

9-10 πμ

Νικολαίδου Αρετή

2ο

Κάθε Δευτέρα

11.30-12.30 μμ

Μπεσχένη Παναγιώτα
3ο

Κάθε Πέμπτη

(α΄ομάδα)

&

Κάθε Παρασκευή

(β΄& γ΄ομάδα)

12.30-13.15 μμ


&

11.30-12.15 μμ,12.15-13 μμ

Φανός Χαράλαμπος

5ο

Κάθε Δευτέρα

12.15-13 μμ

Φανός Χαράλαμπος

6ο

Κάθε Τετάρτη

12.15-13.15 μμ

Φανός Χαράλαμπος

7ο

Κάθε Τετάρτη

9-10 πμ

Νικολαίδου Αρετή

8ο

Κάθε Δευτέρα

8.30-9.30 πμ(α΄ομάδα)

&

9.30-10.30 πμ

(β’ ομάδα)


Μπεσχένη Παναγιώτα
8ο
Κάθε Πέμπτη

8.30-9.30 πμ

Νικολαίδου Αρετή
9ο
Κάθε Τετάρτη

9-10 πμ

Μπεσχένη Παναγιώτα

 

 

 

2.Ομάδες  υποστήριξης

(Οι ομάδες  υποστήριξης γίνονται από Κοινωνικούς Λειτουργούς του Τμήματος)

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο-8ο

Κάθε Τρίτη

12-13.30 μμ
Γαλανοπούλου Χριστίνα

3ο-5ο

Κάθε Τρίτη

9.30-11 πμ
Γαλανοπούλου Χριστίνα

7ο

Κάθε Πέμπτη

12-13.30 μμ
Γαλανοπούλου Χριστίνα

9ο

Κάθε Δευτέρα

10.30-12 μμ

Μαρουλάκης Νίκος

 

 

 

3. Ομάδα νοητικής ενδυνάμωσης «Μαθαίνω να μην…ξεχνάω ή Ακονίζω το μυαλό μου»

(Οι ομάδες  νοητικής ενδυνάμωσης γίνονται από Κοινωνικούς Λειτουργούς ή Επισκέπτες Υγείας των ΚΕ.ΦΙ.)

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Κάθε Τετάρτη

12-13 μμ

Θεοδωρίδου Μυροφόρα

2ο

Κάθε Τετάρτη

11-12 μμ

Παπαδάκη Ευφροσύνη

3ο

Κάθε Δευτέρα

9-10 πμ

&

11.30 πμ-12.30 μμ


Θεοδωρακάκη Χαρούλα

5ο

Κάθε Πέμπτη

9.30-10.30 πμ

Θεοδωρακάκη Χαρούλα

6ο

Κάθε Δευτέρα

10-11 πμ

Παπαδάκη Ευφροσύνη

8ο

Κάθε Παρασκευή

12-13 μμ

Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Κολοβού Αλεξάνδρα


9ο

Κάθε Παρασκευή

10-11 πμ

Βασιλείου Νίκος

 

3α.  Στο 9ο ΚΕ.ΦΙ. διενεργούνται τεστ και ασκήσεις αξιολόγησης μνήμης τις παρακάτω ημερομηνίες:

 

ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ  

Κάθε Τετάρτη

10-11 πμ

Βασιλείου Νίκος
Ασκήσεις μνήμης με χρήση Η/Υ σε συνεργασία με την εταιρεία SINGULAR

Κάθε Παρασκευή

10-11 πμ

Βασιλείου Νίκος
Διενέργεια γραπτού τεστ αξιολόγησης μνήμης και πρώιμης διάγνωσης

 

 

 

4.Ομάδα ενίσχυσης μνήμης & Συναφών Διαταραχών Alzheimer & Τεστ μνήμης στον Συμβουλευτικό Σταθμό που εδρεύει στο 7ο ΚΕΦΙ.

Η ομάδα ενίσχυσης μνήμης και τα τεστ μνήμης, γίνονται σε συνεργασία με την ψυχολόγο κα Καραγιάννη Χρ.

 

ΚΕ.ΦΙ. ΗΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΜΑΔΑΣ

7ο

Κάθε Παρασκευή

9-10 πμ
Τσέλιος Δημήτρης ,Παπαδάκη Ευφροσύνη

7ο

Κάθε Παρασκευή

10.30 πμ

Τεστ μνήμης με ραντεβού

 

 

 

5.Ομάδα εργοθεραπείας

Η ομάδα εργοθεραπείας γίνεται από την εργοθεραπεύτρια του ΚΕ.ΦΙ.

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

6ο

Κάθε Τρίτη

9-10 πμ
Παπαδομανωλάκη Ελένη (Εργοθεραπεύτρια)

 

6.Θεατρική ομάδα

Η θεατρική  ομάδα γίνεται από την Κοινωνική Λειτουργό του ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Κάθε Δευτέρα

11-12  μμ

Αναστασοπούλου Αγγελική

(Κοινωνική Λειτουργός)

9ο Κάθε Πέμπτη 12-14 μμ

Μαρουλάκης Νίκος (Κοινωνικός Λειτουργός),

Πούλτζα (μέλος-εθελόντρια)


 

7.Ομάδες χορωδίας

(Οι ομάδες χορωδίας γίνονται από εθελοντές-μέλη σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Κάθε Τετάρτη

9.30-10.30 πμ

Παγκάλου Μαρία

(εθελόντρια)


2ο

Κάθε Τρίτη

11-12  μμ

Λώλου Μαρία

3ο

Κάθε Τρίτη

11-12.30 μμ

Θεοδωρακάκη Χαρούλα

5ο

Κάθε Πέμπτη

10.30-11.30 πμ

Θεοδωρακάκη Χαρούλα

6ο

Κάθε Τρίτη

&

Κάθε Πέμπτη

10-11 πμ

&

11-12 μμ


Μαζαράκη Άννα

7ο

Κάθε Παρασκευή

10 πμ-12 μμ

             Λουζή Παναγιώτα

(εθελόντρια)


8ο

Κάθε Πέμπτη

10-11.15 πμ

Θεοδωρίδου Μυροφόρα

Παπούλια Ιωάννα(εθελόντρια)


9ο

Κάθε Τρίτη

9-10 πμ

           Πάγκαλου Μαρία

(εθελόντρια)

 

 

8.Ομάδες χορού

( Οι ομάδες χορού γίνονται από εθελόντρια-μέλος σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Κάθε Δευτέρα

9.30-10.30 πμ
Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

2ο

Κάθε Τετάρτη

9.45-10.45 πμ
Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)
3ο Κάθε Δευτέρα

11-11.45 πμ

(α’ ομάδα)

&

12-12.45 μμ

(β’ ομάδα)


Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

5ο

Κάθε Πέμπτη

11.30-12.15 μμ
Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

6ο

Κάθε Πέμπτη

10-11 πμ
Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

7ο

Κάθε Τρίτη

9.30-10.30 πμ

&

10.30-11.30 πμ


Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

8ο

Κάθε Παρασκευή

9.30-10.30 πμ

(α’ ομάδα)

10.30-11.30 πμ

(β’ ομάδα)


Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

9ο

Κάθε Τετάρτη

11-12 μμ

(α΄ ομάδα)

12-13 μμ

(β’ ομάδα)


Αμαξοπούλου Ζωή (εθελόντρια)

 

 

9. Πολιτιστική ομάδα

(Οι πολιτιστικές  ομάδες γίνονται από τους  Κοινωνικούς Λειτουργούς του κάθε ΚΕ.ΦΙ..)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Τετάρτη

(2 φορές/μήνα)


11-12 μμ

Αναστασοπούλου Αγγελική

2ο

Κάθε Τρίτη

10-11 πμ

Λώλου Μαρία

6ο

Τετάρτη

(1 φορά/μήνα)


9-10 πμ

Μαρουλάκης Νίκος

9ο

Δευτέρα

(1 φορά/μήνα)


12-13 μμ

Μαρουλάκης Νίκος

 

 

10.Ομάδες χειροτεχνίας

(Οι ομάδες χειροτεχνίας γίνονται από εθελοντές - μέλη σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Κάθε Τρίτη


&


Κάθε Παρασκευή

10.30-11.30 πμ


&


10.30-12.30 μμ

Μαλαπάνη  Δήμητρα (εθελόντρια)

&


Φωτεινέα Αγγελική

(εθελόντρια)


2ο

Κάθε Πέμπτη

10-12 πμ

Λώλου Μαρία
3ο

Κάθε Δευτέρα (α΄ομάδα)

&

Κάθε Πέμπτη

(β’ ομάδα)

10-11 πμ


&

11-13 μμ

Λαμπαδινού Φλώρα

(εθελόντρια)

&

Ζαγκουδάκη Δέσποινα (εθελόντρια)


6ο

Τρίτη

(2 φορές/μήνα)


11-12 μμ

Μαζαράκη ‘Αννα

7ο

Κάθε Τετάρτη

10.30-12.30 μμ

Ιωακείμ Πολυξένη Στυλιανοπούλου Γεωργία

(εθελόντριες)


9ο

Κάθε Πέμπτη

10-12 μμ

Αντωνοπούλου Αργυρώ, Γιαννίκου Εύα

(εθελόντριες)

 

 

11.Ομάδα λογοτεχνίας

(Οι ομάδες λογοτεχνίας γίνονται από εθελοντές - μέλη και  με τους Κοινωνικούς Λειτουργούς των ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

1ο

Τετάρτη

(2 φορές/μήνα)

11-12 μμ Αναστασοπούλου Αγγελική

5ο

Κάθε Παρασκευή

10-11 πμ

Θεοδωρακάκη Χαρούλα

6ο

Κάθε Τετάρτη

10.30-12 μμ

Μαρουλάκης Νίκος

8ο

Κάθε Τρίτη

9-10.30 πμ

Θεοδωρίδου Μυροφόρα

& Κατσούλη Γεωργία (εθελόντρια)


9ο

Κάθε Τρίτη

10.30-12 μμ

Μαρουλάκης Νίκος

 

 

12.Ομάδα ζωγραφικής

(Οι ομάδες ζωγραφικής γίνονται από εθελόντριες σε συνεργασία  με τους υπεύθυνους του κάθε ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

3ο

Κάθε Τετάρτη

(α’ ομάδα)

&

Κάθε Πέμπτη

(β’ ομάδα)

8.45-10.45 πμ


&


8.30-10.30 πμ


Κουστέρη Εύα (εθελόντρια)

8ο

Κάθε Τρίτη

11-13 μμ

Ταμπάκη Λίτσα

(εθελόντρια)


9ο

Κάθε Παρασκευή

11-13 μμ

Ταμπάκη Λίτσα

(εθελόντρια)

 

 

13.Εκμάθηση ξένων γλωσσών

(Η ομάδα εκμάθησης ξένων  γλωσσών γίνεται από εθελόντρια-μέλος   σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

7ο

Κάθε Πέμπτη

(ομάδα  Γερμανικών)


11-12 μμ

Πρεφτίτση Σταματία

(εθελόντρια)


9ο

Κάθε Πέμπτη

(ομάδα Αγγλικών)


9-10 πμ

   

        Σκουμπρή Ελένη

(εθελόντρια)

 

 

14. Ομάδα μουσικής

(Η ομάδα μουσικής γίνεται από εθελοντή – μέλος σε συνεργασία με τον υπεύθυνο του ΚΕ.ΦΙ.)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

9ο

Πέμπτη

(1 φορά/μήνα)


12-13 μμ

Κυπραίος Μανώλης (εθελοντής)

 

 

 

15. Ομάδα μαγειρικής & ζαχαροπλαστικής

(Η ομάδα μαγειρικής & ζαχαροπλαστικής γίνεται από την φυσιοθεραπεύτρια του ΚΕ.ΦΙ.) 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

9ο

Κάθε Παρασκευή

9-10 πμ

Μπεσχένη Παναγιώτα

 

16.Ομάδα ανθοκομικής

( Η ομάδα ανθοκομικής γίνεται από εθελόντρια σε συνεργασία με τον Κοινωνικό Λειτουργό)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

9ο

Κάθε Δευτέρα

8.30-9.30 πμ
Παπανικολάου Ευφροσύνη (εθελόντρια)

 

17.Όμάδα πλεκτικής

(Η ομάδα πλεκτικής γίνεται από εθελόντρια-μέλος σε συνεργασία με τον Κοινωνικό Λειτουργό)

 


ΚΕ.ΦΙ.

ΗΜΕΡΕΣ

ΩΡΕΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

6ο

Κάθε Παρασκευή

10-12 πμ
Ρηγάτου Μαρία (εθελόντρια)